1

Monday, October 1, 2018
TimeEventDetails
TBDGolf: Girls Varsity Sectionals  

(Date Changed to 10-02-18)

Southwestern/Cuba City/Benton, TBD vs. Edgewood
 @ Yahara Hills Golf Course location
3:15pm- 4:45pmElementary Cheer Squad
Elementary Gym - Southwestern location
5:00pmFootball: JV GameBus Info

Leaves:       3:05pm
Dismissal:  2:50pm
Return:       --

 

(Postponed)

vs. Darlington
5:45pmVolleyball: Girls Freshman Match  

(Date changed from 08-30-18)

vs. Mineral Point
5:45pmVolleyball: Girls JV Match  

(Date changed from 08-30-18)

vs. Mineral Point
6:00pmHazel Green Youth Football - 5th & 6th Grade
Football Field - High School location

Southwestern v. Benton

Southwestern v. Benton

7:15pmVolleyball: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       4:30pm
Dismissal:  4:15pm
Return:       --

 

(Date changed from 08-30-18)

vs. Mineral Point
Tuesday, October 2, 2018
TimeEventDetails
College Visit

Junior College Fair

Junior College Fair

FFA Event
UW - Madisonlocation

World Dairy Expo Judging

World Dairy Expo Judging

9:00amGolf: Girls Varsity Sectionals  

(Date changed from 10-01-18)

Southwestern/Cuba City/Benton, Aquinas, Arcadia, Black River Falls, Cochrane Fountain City, Darlington, Edgerton, Edgewood, Lancaster, Prairie du Chien, Wisconsin Dells vs. Edgewood
10:00am- 11:00amAssembly
High School Gym - Southwestern location

Sports World Grades 6-12

Sports World Grades 6-12

4:00pmVolleyball: Girls Middle School Gamevs. Platteville Middle School
4:15pmCross Country: Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:50pm
Return:       --

Albany, Belmont, Cassville, DeSoto, Fennimore, Iowa-Grant/Highland, Kickapoo, North Crawford, Richland Center, River Ridge, Riverdale, Seneca, Shullsburg, Southwestern/Cuba City/Benton, Tri-State Home, Wauzeka-Steuben vs. Boscobel
 @ Boscobel - Ryan Zimpel Memorial CC Course location

4:15pm JV & Varsity Girls Race; 4:50pm JV & Varsity Boys Race; MS races to follow; Awards to follow MS races

4:15pm JV & Varsity Girls Race; 4:50pm JV & Varsity Boys Race; MS races to follow; Awards to follow MS races

4:15pmVolleyball: Girls Freshman MatchBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  3:20pm
Return:       --

vs. Cuba City
 @ Cuba City High Schoollocation
5:45pmVolleyball: Girls JV MatchBus Info

Leaves:       5:00pm
Dismissal:  4:50pm
Return:       --

vs. Cuba City
 @ Cuba City High Schoollocation
7:15pmVolleyball: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       5:00pm
Dismissal:  4:50pm
Return:       --

vs. Cuba City
 @ Cuba City High Schoollocation
Wednesday, October 3, 2018
TimeEventDetails
5:30pm- 7:00pmYouth Volleyball
Elementary Gym - Southwestern location

5th & 6th ARC Team Practice

5th & 6th ARC Team Practice

Thursday, October 4, 2018
TimeEventDetails
4:00pmVolleyball: Girls Middle School Gamevs. Lancaster
5:45pmVolleyball: Girls Freshman Matchvs. Boscobel
 @ Boscobel High Schoollocation
5:45pmVolleyball: Girls JV Matchvs. Boscobel
 @ Boscobel High Schoollocation
6:00pmHazel Green Youth Football - 5th & 6th Grade
Football Field - High School location

Southwestern v. Dodgeville 6th-Grade

Southwestern v. Dodgeville 6th-Grade

7:15pmVolleyball: Girls Varsity MatchBus Info

Leaves:       4:05pm
Dismissal:  3:50pm
Return:       --

vs. Boscobel
 @ Boscobel High Schoollocation

Senior Night & Youth Night

Senior Night & Youth Night

Friday, October 5, 2018
TimeEventDetails
Yearbook Event
Southwestern Schools location

Yearbook Ad Sales

Yearbook Ad Sales

3:45pm- 7:30pmBanquet
High School Commons location

XC Spaghetti Dinner

XC Spaghetti Dinner

6:00pmFootball: Varsity GameBus Info

Leaves:       3:15pm
Dismissal:  3:00pm
Return:       --

 

(Time Changed)

vs. Boscobel
 @ Boscobel High Schoollocation

*Boscobel Homecoming*

*Boscobel Homecoming*

Saturday, October 6, 2018
TimeEventDetails
8:00am- 11:00amWYBB Skills & Drills
Middle School Gym & Auditorium - Southwestern location

Girls Youth Basketball Camp 1st, 2nd, & 3rd Grades: 8:00-9:30 4th, 5th, & 6th Grades: 9:30-11:00

Girls Youth Basketball Camp 1st, 2nd, & 3rd Grades: 8:00-9:30 4th, 5th, & 6th Grades: 9:30-11:00

9:00amCross Country: Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       6:15am
Dismissal:  6:05am
Return:       --

Boscobel, Cashton, Fennimore, Hillsboro, Kickapoo-LaFarge, Lancaster, Prairie du Chien, Reedsburg, Richland Center, River Ridge, River Valley, Royall, Southwestern/Cuba City/Benton, Wauzeka-Steuben vs. Riverdale
 @ Riverdale REMSlocation
10:00amHigh School Band

Platteville Homecoming Parade

Platteville Homecoming Parade

10:00amMiddle School Band

Platteville Homecoming Parade

Platteville Homecoming Parade

Sunday, October 7, 2018
TimeEventDetails
12:00pmHigh School Band

Kieler Fire Prevention Parade

Kieler Fire Prevention Parade

12:00pmMiddle School Band

Kieler Fire Prevention Parade

Kieler Fire Prevention Parade

3:00pm- 4:30pmYouth Volleyball
Elementary Gym - Southwestern location

4th-Grade SW ARC Team Practice

4th-Grade SW ARC Team Practice

4:30pm- 6:00pmYouth Volleyball
Elementary Gym - Southwestern location

5th & 6th Grade Southwestern ARC Teams

5th & 6th Grade Southwestern ARC Teams

7:00pm- 9:00pmOpen Gym
High School Gym - Southwestern location

Boys Basketball

Boys Basketball