logo Iowa-Grant Iowa-Grant

Wrestling Varsity Schedule

    (as of 10-19-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Comments
Thursday, Dec 5, 2019
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Boscobel  Boscobel High School         
 (Date Changed from 12-06-19)
Friday, Dec 6, 2019
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Boscobel  Boscobel High School         
 (Date Changed to 12-05-19)
Saturday, Dec 7, 2019
Invitational  9:30AM  Away vs. Royall,
Viroqua,
West Salem,
Coulee Christian,
Bangor,
Cashton,
Kickapoo,
La Farge,
Madison East,
Mauston,
Montello,
Necedah,
New Lisbon,
Poynette,
Richland Center,
Wisconsin Dells,
Hillsboro,
Almond Bancroft,
Westfield - WI,
Blair-Taylor 
Royall High School         
Friday, Dec 13, 2019
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Riverdale  Riverdale High School         
Saturday, Dec 14, 2019
Tournament  8:00AM  Away vs. Adams/Friendship,
Maple Northwestern,
Gale Ettrick Trempealeau,
Viroqua,
Hudson,
Marshfield,
Appleton West,
Melrose-Mindoro,
Kimberly,
Fond du Lac,
Oshkosh North,
DC Everest,
Slinger,
Stoughton,
Waukesha West,
Stevens Point Area,
Edgar,
Wisconsin Dells,
Boyceville,
Cadott,
Freedom,
Lomira,
Mineral Point,
New Lisbon,
Prairie du Chien,
Wautoma,
Whitnall,
Reedsburg,
Kewaskum,
Portage,
Burlington 
Woodside Wisconsin Dome         
Saturday, Dec 21, 2019
Tournament  10:00AM  Away vs. Stoughton,
Badger,
Baldwin-Woodville,
Brookfield East,
Cambridge,
Catholic Memorial,
Darlington,
De Pere,
Delavan-Darien,
Evansville,
Fennimore,
Fort Atkinson,
Johnson Creek,
Kettle Moraine,
Lake Mills,
Milwaukee Marshall,
Mineral Point,
Neenah,
River Valley,
Two Rivers,
Viroqua,
Waunakee,
Wisconsin Dells 
alliant energy center         
Friday, Dec 27, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. Holmen,
Kickapoo/La Farge,
Goodhue,
Central/Logan,
Gale Ettrick Trempealeau,
Baraboo,
Caledonia Area Public Schools,
Westby Area,
Winona Senior,
Eau Claire North,
New Richmond,
Lewiston-Altura,
Eastview,
Muskego,
Bloomington Kennedy,
Zumbrota-Mazeppa,
Stillwater,
Wausau West,
Viroqua,
West Salem,
Hudson,
Chatfield,
Orono,
Marshfield,
Spencer,
Aquinas,
Sparta,
Tomah,
Adams/Friendship,
DC Everest,
Lodi,
La Crescent-Hokah,
Stanley-Boyd,
South St. Paul,
Pulaski,
Luxemburg-Casco,
Stratford - WI,
Cashton,
Verona Area,
Athens,
Auburndale,
Belmont,
Boscobel,
Cuba City,
Dodgeville,
Ithaca,
Mauston,
Medford,
Middleton,
Monroe,
Mount Horeb,
Nekoosa,
New Lisbon,
Oconto Falls,
Prairie du Chien 
Lax La Crosse Center         
Thu, 12/29/16: 7:45am weigh-ins, 9:00am & 7:00pm sessions Fri, 12/30/16: 8:00am weigh-ins, 9:30am & 5:30pm sessions For tournament information: http://www.bistate-classic.com Criteria Submitted through: www.trackwrestling
Saturday, Jan 4, 2020
Invitational  9:00AM  Away vs. Lancaster,
Dubuque Senior,
Dubuque Wahlert Catholic,
Sparta,
MFL Mar Mac,
Boscobel,
Brodhead,
Cuba City,
Darlington,
New Glarus,
River Ridge,
Waterloo,
Monticello 
Lancaster High School         
Tuesday, Jan 7, 2020
Dual  7:00PM  Dodgeville  Iowa-Grant High School
IGHS Gymnasium
 
       
Friday, Jan 10, 2020
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Cuba City/Southwestern/Benton  Cuba City High School/Middle School         
Friday, Jan 17, 2020
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Darlington/BlackHawk  Highland High School         
Friday, Jan 24, 2020
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Fennimore  Fennimore High School         
 (Location Changed)
Friday, Jan 31, 2020
Match  7:00PM  Iowa-Grant/Highland vs. Mineral Point  Iowa-Grant High School         
 (Location Changed)
Saturday, Feb 8, 2020
Conference Meet  9:30AM  Iowa-Grant/Highland vs. Mineral Point,
Boscobel,
Cuba City/Southwestern/Benton,
Darlington/BlackHawk,
Fennimore,
Riverdale 
Mineral Point High School